Bulgaristan Cumhuriyeti (Republika Bılgariya)

Bulgaristan Cumhuriyeti 2007 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesidir. Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU da ülkelerine seyahat planlayan Türk Vatandaşlarından vize talep etmektedir.

Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olmak ile beraber henüz Schengen Bölgesine üyelik başvurusu kabul edilme aşamasındadır. Bulgaristan Vizesi, Shhengen Vizesi değildir. Schengen Bölgesi üye olan ülkelerden birisinden alınmış, uluslararası kurallara göre geçerli olan vize ile Bulgaristana seyahat edebilirsiniz.

BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU ‘ndan aldığınız Bulgaristan Vizesi ile her ne kadar Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olsa da Schengen vizesi olmadığından sadece Bulgaristan’a giriş yapabilme hakkı vermektedir. Schengen Bölgesi üye ülkelerine giriş yapamazsınız. 180 günde ülkeye çok giriş yapmanıza izin veren toplam kalış süresi olan Bulgaristan Vizesi ile Romanya ve Hırvatistan giriş yapabilirsiniz. Romanya ve Hırvatistan da Bulgaristan gibi Avrupa Birliği üyesi olmak ile berber henüz Schengen Bölgesine dahil edilmemiş ülkelerdir.

Bulgaristan Vizesi Başvurusu Yapılabilecek Şehirler:

Ankara BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU : Atatürk Bulvarı 124, 06540 Çankaya/ Ankara

İstanbul Başkonsolosluğu                               : Adnan Saygun Cd 44, Beşiktaş/ İstanbul

Bursa Konsolosluğu                                            : Adalet Mah, Aydın sk 1, Bursa

Edirne Konsolosluğu                                          : Talat Paşa asfaltı 31, Edirne

BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU seyahat amacına uygun evraklar ile yapılan vize başvurularını kabul etmektedir. Eksik evrak ile yapılan başvurular işleme alınmamaktadır veya olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kısa Süreli Bulgaristan Vizeleri

180 gün zarfında toplam 89 gün Bulgaristan’da kalma hakkı veren vizeler:

 • Turistik seyahat vizeleri,
 • Ticari amaç ile (kongre, toplantı, fuar) yapılacak seyahat vizeleri,
 • Akraba ziyaret vizeleri,
 • Sporcu, spor faaliyetleri nedeni ile seyahat edecekler için vize,
 • Kültürel faaliyet sebebi ile başvuru yapılan vize tipleri.

Uzun Süreli (Oturum Tip ‘’D’’) Bulgar Vizeleri:

 1. Aile birleşimi vizeleri:
 • BG vatandaşı olan eşten dolayı yapılan vize başvuruları,
 • Bulgaristan’da oturumu olan eten dolay yapılan başvurular,
 • BG vatandaşı çocuktan dolayı yapılan Bulgaristan vize başvuruları.

 

 1. Ticari Faaliyetten:
 • Bulgaristan’dan şirket sahibi ve çalışanlar için vizeler,
 • Bulgarda Türkiye’de ki şirketin temsilciliğini açmış kişiler için vize.

 

 1. Eğitim, staj, çalışma hakkı veren vizeler.

 

 1. Emekli kişilerin BG oturum hakkı veren vizeler.

 

27.09.2014 tarihinden itibaren tüm Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi üye ülkeler TC vatandaşlarından yapılan şahsi vize başvurularını kabul etmeyeceklerini açıkladılar. Bu tarihten itibaren geçerli olmak üzere Bulgaristan Vizesi başvuruları Bulgaristan Başkonsolosluğu tarafından akredite edilmiş kuruluşlar aracılığı ile yapıldığında kabul edilmektedir.

Bu kuruluşların TÜRSAB belgesine sahip Turizm Seyahat Acentaları olma şartı aranmaktadır. Bulgaristan vize başvuruları bu acentalar aracılığı ile yapılmaktadır.

Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu uzun süreli oturum vizesi başvuranlardan görüşmeye gelmelerini talep etmektedir. Yapılacak İNTERVU için vize başvuru evraklarınız incelendikten sonra tarih belirlenebilmektedir. Randevu saatinden en az 10 dakika önce Konsolosluğa gelinmiş olması tavsiye edilmektedir. Bulgaristan vatandaşı eşten dolayı yapılan oturum vizesi başvurularına her iki eşin gelmesi istenmektedir. BG vatandaşı olan eşten evliliğin sahte olmadığına dair belge doldurulması talep edilmektedir.

Oturum tipi vize başvurularının sonuçlanması Konsolosluk tarafından 60 gün olarak bildirilmektedir.

BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU n tüm vize tiplerinden vize başvuru evrakların arasında olan Tüm Vukuatlı Nufüs Kayıt Örneğinde ‘’yerleşim yeri’’ işlenmiş, yeni tarihli olmasını talep etmektedir. Eski tarihli  veya ’yerleşim yeri’’  belirtilmemiş vize başvuruları kabul edilmemektedir, olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kısa süreli Bulgaristan vize başvuruları ekstra bir evrak, görüşme talep edilmez ise 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Başvurunun sonuçlanması Bulgaristan, Türkiye resmi tatillerine, Bulgar ve Türk dini bayramlarına denk gelmesi durumlarında uzayabilmektedir.

Vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden 30 gün önce yapılması önerilmektedir.